Jasný důvod začít bezpečně investovat? Inflace!

Jasný důvod začít bezpečně investovat? Inflace!

 

Inflace není sprosté slovo, i když se v posledních týdnech a měsících často skloňuje jako negativní jev. Lze jí ale velice dobře využít ve svůj prospěch.

Jestliže váháte nad přesným významem, lze jednoduše říct, že inflace vyjadřuje míru zdražování, tedy růst cen zboží a služeb. Současná míra inflace přes 3 procenta znamená, že tímto tempem byste za 10 let přišli o více než čtvrtinu svých úspor uložených na běžném účtu. A to už je opravdu hodně!

Investování jako řešení inflace

Díky investicím můžete zhodnotit svoje peníze, které by jinak na běžném účtu nebo doma pod polštářem postupně ztratily svoji hodnotu. Cílem všech investorů tak je co nejlépe své prostředky zhodnotit a samozřejmě neprodělat.

Záleží na tom, o jak vysoké zhodnocení budete usilovat a na tom, jakou míru rizika chcete nést. Krátkodobě  totiž platí, že čím větší výnos může investice přinést, tím také podstupujete vyšší riziko ztráty svých investovaných peněz. Čím delší dobu na investování zvolíte, tím méně je toto tvrzení pravdivé.

Proto je důležité k investicím přistupovat rozvážně, ale není to důvod investice zatratit a namísto toho si schovat peníze doma pod polštář. Dokonce jde investovat i bezpečně. Existuje pět jednoduchých, ale důležitých pravidel.

První pravidlo: Investujte podle svých cílů

Rozhodněte se, jestli chcete investovat krátkodobě (do 5 let), ve střednědobém horizontu (5 – 15 let) nebo dlouhodobě (déle než 15 let). Podle toho si zvolte způsob investování. Pokud potřebujete co nejrychleji svoji investici zhodnotit, zvolte jinou strategii, než když chcete investovat desítky let s vidinou finančního zabezpečení na stáří.

Nejvíc investičních výkyvů a změn můžete v průběhu investování očekávat u akcií. Naopak k těm bezpečnějším a také velmi vyhledávaným investicím patří nemovitosti. Z dlouhodobého hlediska ale spíš kopírují inflaci. 

Druhé pravidlo: Investujte i malé částky, ale hlavně pravidelně!

Častou představou těch, co ještě s investicemi nezačali, bývá, že je nutné investovat ve statisících a že když je nemají, nemohou začít. Nicméně platí, že při investování se každá koruna počítá a že i při investování nízkých částek můžete získat velmi rozumné zhodnocení a slušné výnosy. Klíčem k úspěchu jsou totiž pravidelné a dlouhodobé investice.

Třetí pravidlo: Rozdělte investice a rozložte jejich riziko

Při investování nesázejte vše na jednu kartu. Abyste riziko takzvaně rozložili, tedy zmírnili, investujte do různých komodit i za pomoci různých investičních možností. Ideální je mít ve svém investičním portfoliu konzervativní (méně rizikovou) i dynamickou složku.

Rozložení investic je o to důležitější v době krizí a výkyvů. Když totiž například akcie poklesnou, jiné investice si svoji hodnotu mohou udržet nebo dokonce vzrůst. Jako se stalo v posledních letech u nemovitostí. Nedá se na to ale spoléhat a mít vše v bytech, což často kolem sebe vídám.

Dočasného poklesu akcií se naopak dá využít k nákupu, jako jsem to doporučovala na jaře 2020. Využili jste toho?

Čtvrté pravidlo: Obrňte se trpělivostí

Pořekadlo Dočkej času jako husa klasu platí i při investování. Investujte raději dlouhodobě a nespěchejte. Pokud se budete snažit rychle zbohatnout, vystavujete se většímu riziku, že to naopak nevyjde.

Z historie a vývoje na akciových trzích jde vyčíst, že čím déle budete investovat, tím spíš svoje prostředky zhodnotíte. Proto trpělivost patří mezi největší přednosti dobrého investora. Pokud si nejste riziky jistí, zvažte investice, které mají pevně daný výnos. Takové investice pak mohou být vhodné i pro krátkodobější investování. Inflace ale bude hrát proti vám.

Páté pravidlo: Nepodléhejte emocím

Že už jste tohle pravidlo ode mě slyšeli v předchozích článcích? Ano, je to jedno z nejdůležitějších pravidel a dá se aplikovat nejen na investování. Prostě pokud zjistíte pokles v oblasti, kde jste investovali, nepanikařte. Nemá smysl ihned začít „ztrátovou“ investici prodávat a zbavovat se jí. Meziroční poklesy na trzích jsou zcela normální a v dlouhodobém horizontu se obvykle vyrovnají. Jak jsem psala výše, naopak se dá těchto poklesů využít. My to tak s klienty děláme.

A poslední rada navíc - nikdy nejednejte unáhleně a nevěřte slibům o rychlém až zázračném zbohatnutí při investování. Taky si dejte pozor na emoce a pocit, že když ostatní investoři ve velkém něco kupují, bude to určitě skvělé i pro vás. Vždy uvažujte nad možnými riziky, ale zase zbytečně neváhejte a nečekejte dlouho. Spíš dejte na vlastní rozum a zkušenosti a buďte trpěliví. 

Ideálně se poraďte s někým, kdo investování rozumí. Obrátit se můžete také na mě přes stránku s kontakty.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení